Az egészséges kismamák kezdjék korán!

okostanyer.jpgFiatal anyukaként persze szót emelhetnék a fiatalon szülés előnyei mellett, és a viszonylag késői teherbeesés ellen, hisz ezek is hozzátartoznak születendő gyermekünk egészségéhez. Azonban én azt vallom ebben a kérdésben, hogy mindegy hány éves az születendő gyermek édesanyja vagy édesapja, ha odafigyel magára és az egészségére a lehető legszebb dologgal ajándékozhatja meg a kisbabáját: hosszú, egészségben eltöltött élettel. De akkor mit is kezdjünk korán?

Természetesen, dietetikusként egy egészséges életmód követésére gondolok, ahol a rendszeres testmozgás mellett a kiegyensúlyozott táplálkozásnak is bőven jut hely, lehetőség szerint mentes a különböző kártékony hatásoktól, mint a dohányfüst, alkohol és stressz. Persze ezeket az intelmeket egyfelől nagyon nehéz betartani, másfelől e hangzatos szavak mögött, mint az egészséges életmód, ma már nem feltétlenül érti mindenki ugyanazt. Kinek a szénhidrátmentesség, kinek a zsírszegénység, kinek a tej elhagyása, kinek a búzáé jelenti azt, hogy egészséges az étrendje, nem beszélve a sportolás lehetséges formáiról, melyek közül nem feltétlenül biztos, hogy mind előnyös egy kismama számára. Rengeteg információhoz jutunk hozzá az internet segítségével, de sajnos ebben a hatalmas tudáshalmazban nagyon könnyű eltévedni. Szakemberként viszont az a célom, hogy hiteles, tudományosan igazolt, manapság gyakran emlegetett Evidence Based (EB) információkkal szolgálhassak, jelenesetben arról, hogy hogyan és mikor érdemes/kell a nőknek a kisbabájuk egészségén dolgozni.

A „kezdjék korán!” felszólítást igen komolyan gondolom, hisz az lenne a legjobb, ha már alapvetően egy egészséges életmódot folytatna nem csak minden nő, de úgy általában mindenki. A mai világban azonban ez természetesen nem érvényesül maradéktalanul, így sok gyermek fogan meg úgy, még tervezetten is, hogy az édesanya testi lelki állapota nem feltétlenül biztosítja a kisbaba számára a legoptimálisabb környezetet a fejlődés szempontjából. Természetesen a legfontosabb időszak ebből a szempontból a fogantatástól kezdődik, de nem szabad megfeledkezni az ezt megelőző időszakról. Törekednünk kell arra, hogy minél egészségesebb környezetet tudjunk teremneti leendő kisbabánknak, az anyára is ható külső környezetet valamint a magzatra közvetlen hatást gyakorló anyai szervezetet is ideértve.

De hol is kezdjük el? Az egyik legalapvetőbb tanács ilyenkor a kiegyensúlyozott, mértékletes táplálkozás. Hogy ez mit is tartalmaz:

  • Naponta 4-5 kisebb adagokra osztott étkezés
  • Minden étkezés tartalmazzon valamilyen formában zöldséget/gyümölcsöt
  • Kerüljön az asztalra teljeskiőrlésű gabonából készült pékáru, müzli-keverék
  • Az egyszerű cukrok minden formáját igyekezzünk kerülni
  • Sovány tej és tejtermékek, valamint hús és húskészítmények közül válasszunk
  • Naponta fél liter tej, vagy ennek megfelelő mennyiségű tejtermék (~12 dkg túró, 8 dkg sajt) fogyasztása javasolt
  • Hetente egyszer fogyasszunk halat
  • Használjunk kevés, de jó minőségű növényi olajakat, minél változatosabban
  • Gondoskodjunk a megfelelő ásványi anyag és vitaminbevitelről
  • Fogyasszunk naponta 1,5-2 l folyadékot
  • Kerüljük az alkohol tartalmú italokat, magas koffeintartalmú kávét, energiaitalt, cukros üdítőket.
  • Használjunk kevesebb sót ételkészítéshez, a boltban vásárolt késztermékek sótartalmát ellenőrizzük

Ezek az egészséges táplálkozás alapjai. Sajnos sok pontját támadják a mai „egészséges életmód” guruk és követőik, de minden egyes pontnak meg van a maga oka, és természetesen tudományos háttér is tartozik hozzájuk. Ha a leendő anyuka testsúlya megfelelő, aktív életet él, és az imént felsorolt egészséges táplálkozásnak megfelelően étkezik, akkor már jó úton halad ahhoz, hogy egészséges életet biztosítson gyermekének már a fogantatása idején.

A blog témája a továbbiakban az itt leírt pontok részletes kitárgyalása lesz, érintve a ma aktuális kérdéseket, valamint a terhesség folyamán előforduló, különböző betegségek táplálkozással összefüggő részeit.

Lakosné Kölb Noémi
Dietetikus

Ha tetszett a cikk kövesd a blogot, a "Mit eszik Anya?" csoportot a facebook-on, ha kérdésed, észrevételed van a témával kapcsolatban írj hozzászólást, vagy üzenj. 

További jó olvasgatást!

A bejegyzés trackback címe:

https://miteszikanya.blog.hu/api/trackback/id/tr9712811404

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Többet szeretnél tudni? Iratkozz fel hírlevelünkre!

Mit eszik Anya?

Üdvözöllek a blogon! Dietetikusként azzal a céllal kezdtem neki ennek a blognak, hogy hiteles, tudományos alapokon nyugvó, de mindenki számára könnyen érthető és elsajátítható információkat, tippeket adhassák át. Három gyermekes anyaként pedig az a célom, hogy segítsek sorstársaimon :)

Friss topikok

süti beállítások módosítása